pavouk 25x25-1.0kB

 

 

 

Výběr druhu sklípkana

Sklípkanů existuje nepřeberné množství druhů obývající téměř všechny kontinenty. I když jsou jisté rozdíly závislé i na geografické lokalitě, kterou pavouci obývají, bude jedním z hlavních kriterií výběru zda se jedná sklípkana stromového, pozemního nebo zemního.  Tomu je totiž třeba přizpůsobit nejen velikost, tvar a zařízení terária, ale rovněž je nutné být připraven na specifické rozdíly ve způsobu života jednotlivých druhů.

 

                                Obecné zásady chovu sklípkanů

 

Terárium: Používáme většinou skleněné nebo plastové. U skleněných je možné používat terária lepená, litá i dekorační skleněné koule. Jeho velikost se mění podle vzrůstu chovaných jedinců. Plocha by měla být asi trojnásobkem velikosti pavouka s roztaženými končetinami. Pro pozemní druhy sklípkanů používáme terária o rozměrech 20 x 25 x 20 cm, pro opravdu velké druhy 40 x 25 x 20 cm a pro stromové druhy 25 x 20 x 30 cm.

Mláďata a menší jedince zásadně nechováme v teráriích, ale v malých nejlépe plastových dózách. Dóza musí pavoukovi umožňovat pohyb a dát mu dostatek místa pro svlékání. Pokud je příliš velká, mláďata hůře chytají předkládanou potravu. Úplně malá mláďata držíme v krabičkách od filmů, postupem času je pak měníme za větší. Terária větších rozměrů používáme pro velké jedince.

Interiér: Při úpravě interiéru dbáme na to, aby pavouk měl možnost výběru mezi suchým a vlhkým substrátem. To znamená, že alespoň část terária udržujeme stále vlhkou. U všech druhů by nechyběla chybět mělká miska s čerstvou vodou.

Substrát: S vlhkostí substrátu souvisí i větrání. Převlhčený substrát je náchylný k napadení plísněmi, které mohou být pavoukům smrtelně nebezpečné. Proto je velmi důležité větrání, které umožňuje průběžné vysychání substrátu a výměnu vzduchu v teráriu. Pokud je větrání příliš veliké, terárium rychle vysychá a pavoukům se v něm nedaří. Jako větrání používáme nejčastěji pruh řídkého kovového pletiva nebo 2 – 4 mm od sebe nalepené úzké proužky skla.

Základním substrátem do terárií bývá rašelina nebo zemina. U zeminy je nebezpečí kontaminace hnojivy nebo chemikáliemi, pavouk se může otrávit nebo se v teráriu rozmnoží nežádoucí mikroorganismy. Jako zcela hygienický substrát se osvědčila lisovaná kokosová vlákna prodávaná pod názvem LIGNOCEL. Rašelinu lze mísit s pískem. Písek nikdy nepoužíváme samotný, protože rychle vysychá.

Dekorace: K dekoraci používáme různé kořeny, kůru, kokosové skořápky, větve (především pro hnízda stromových sklípkanů), kameny, opuku, mech a vlhkomilné rostliny. Pro větší jedince jsou vhodné rostliny umělé, neboť častým pohybem po nádrži živé ničí.

Osvětlení a vytápění: Osvětlení není podmínkou, ale žárovka nebo zářivka může nahrazovat zdroj tepla a také vylepšuje estetický dojem. jako čistě tepelný zdroj je možné použít topné desky a kabely s vhodným výkonem. Musíme však dát pozor na přehřátí nádrže, které může horským druhů způsobovat poruchy metabolismu až smrt (např. pro Megaphobema mesomelas, Grammostla rosea je smrtelná teplota 28°C). Přehřátí může nastat nejen přílišným vytápěním, ale také umístěním terária na přímé slunce. Polední paprsky jsou schopné přes sklo terária vytvořit lupu a v nádrži smrtelné prostředí.

 

                                                       klíště 100x100-6.9kB

Kam pro pavouky

Při nákupu sklípkanů máte celou řadu nákupních možností. Rád bych zde subjektivně zhodnotil některé z nich:

Prodejna s terarijními živočichy

Tyto prodejny mají v současné době často poměrně slušný výběr druhů, i když i zde mají jistě co zlepšovat. Pokud v prodejně objevíte Vámi zvolený druh, máte po starosti. Mnohem horší to bývá s odborností personálu, který je většinou odborníkem na chov řady živočišných druhů, ne vždy ale právě na sklípkany! Dalším faktorem je cena, která je v obchodech jistě nejdražší ze všech zde uváděných možností. Je však nutné upozornit, že za ni máte k dispozici pravidelnou otevírací dobu a volné prohlížení nabízených druhů, což u ostatních možností chybí.

Burza

Z mého pohledu se jedná o nejlepší variantu a všechny mé sklípkany (kromě toho prvního) mám právě odsud. Výhodou burzy je:

Prodejci jsou v naprosté většině sami chovatelé, kteří daný druh osobně odchovali, což je poměrně služnou zárukou dobré znalosti Téměř vždy máte možnost seznámit se kvalifikovanými chovateli, kteří často rádi začínajícím chovatelům poradí.

Ceny jsou zde díky velké konkurenci velmi slušné.

Zásadní nevýhodou je čas. Ne vždy se váš volný čas shoduje s  termínem konání burzy ve vašem okolí.

 

      

ZPĚT